Jak znaleźć fotografa ślubnego?

Kiedyś sam stanąłem przed tym trudnym zadaniem. Choć było to dawno temu, pamiętam ile nieprzespanych nocy miałem z tego tytułu. Dlatego postaram się Wam pomóc jak tylko potrafię.

Przede wszystkim, zacznijcie od poszukania zdjęć, które Wam się podobają. Przeszukajcie dobrze internet, obejrzyjcie co najmniej kilka galerii. Postarajcie się określić styl zdjęć, jakie Wam przypadł do gustu. Czy to raczej zdjęcia melancholijne, ciemne, a może jasne, w pastelowych kolorach?

Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z opiniami dostępnymi w przestrzeni wirtualnej, na temat interesującego Was fotografa. Jeśli jest ich sporo w internecie i są one pozytywne, to nie powinniście się zawieść na takiej osobie. Warto pamiętać o tym, że o opinie pozytywne jest dużo trudniej niż o negatywne. Negatywne komentarze są najczęściej wystawiane pod wpływem emocji. A pozytywne, pod wpływem wyższego niż przeciętne – zadowolenia z pracy danego fotografa.

Innym ważnym elementem Waszych poszukiwań, powinna być lokalizacja fotografa, którym się interesujecie. Może się okazać, że wymarzony przez Was fotograf, działa w ograniczonym obszarze, bardzo lokalnie, np. jest fotografem na wesele we Wrocławiu i nie będzie miał ochoty przyjechać do Was nad morze. To rzadko się zdarza, warto jednak spytać się fotografa w pierwszej kolejności o rejon jego działania.

Przygotowania do ceremonii ślubnej — czy warto fotografować? Moim zdaniem warto, aby fotograf robił zdjęcia z przygotowań. Jest to okazja do nawiązanie bliższej relacji z fotografem, który przecież będzie Wam towarzyszył przez kolejnych kilkanaście godzin. Dla Was będzie to szansa na oswojenie się z obiektywem.  Dla mnie to jest świetny moment, aby z Wami porozmawiać, rozluźnić atmosferę i dać ostatnie wskazówki jak najlepiej wypaść przed aparatem już w trakcie samego ślubu i wesela.

Ślub — wujek chce robić zdjęcia, co zrobić? Pamiętajcie, aby poinformować Waszych Gości o tym, że zatrudniliście fotografa na swój ślub i oczekujecie od niego najlepszych zdjęć z ceremonii. Jednocześnie będzie to znak dla wszystkich, aby schowali swoje aparaty fotograficzne i telefony do kieszeni w tym najważniejszym momencie tego dnia. Obecnie panuje trend No Photos, który pozwala cieszyć się każdą spędzoną chwilą z bliską rodziną, a wszystkie telefony i aparaty telefoniczne, również w trakcie trwania wesela pozostają bezużyteczne. Warto śledzić ten trend i zastosować go także na Waszym weselu. Wszystkie strony powinny się cieszyć z takiego rozwiązania.

Wesele — zadaniem fotografa ślubnego jest pojawienie się na sali weselnej przed Parą Młodą. Wtedy fotograf ma czas na uwiecznienie detali i dekoracji na sali. Często zdarza się, że dekoracje są Waszym pomysłem, a nawet Waszą realizacją, nie może ich zatem zabraknąć w pamiątkowym albumie.

Plener — w dniu ślubu. Dzień ślubu to idealny moment na zdjęcia plenerowe. Nie mam na myśli trzygodzinnej sesji zdjęciowej, a raczej wspominam o piętnastominutowej mini sesji w okolicy sali weselnej. Emocje, jakie Wam towarzyszą w tym dniu, będą bardzo trudne do powtórzenia. Dlatego zawsze zabieram moje Pary na mini sesję przed zachodem słońca, traktując to wyjście jako spacer i chwilę oddechu od parkietowego szaleństwa.

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej ?